Nejlepší šunkofleky – vláčné a vypečené

Nejlepší šunkofleky – vláčné a vypečené

Můj kamarád má tůze rád šunkofleky. Jednou se dokonce zmínil, že je to jeho nejoblíbenější jídlo. Znělo to jako výzva, napadlo mě, že jako vánoční dárek by taková miska zapečených flíčků mohla být príma. Mělo to jeden háček. Nikdy předtím jsem je nedělala…


Šunkofleky alias flíčky

Pustila jsem se do toho odhodlaně a vyzkoušela celkem tři recepty (mimo jiné i ten Dity Pecháčkové, který u mě na celé čáře propadl). Nakonec mi zůstal jeden jediný, který je kombinací všeho, co jsem vyzkoušela. Ono se totiž řekne “šunkofleky” a zní to jakoby nic. Ale ona to taková psina není.

Šunkofleky by měly být masité, měkké a vláčné uvnitř a nahoře vypečené a křupavé. Problém je, že dost často jsou naopak buď suché nebo v takové přeměklé dusivé konzistenci. Chvilku to byl boj, ale mám to. Kamarád se oblizoval a od té doby jsem tenhle kus žvance zavedla i doma, protože je to jednoduché, dobré, vděčné i za studena, a vůbec – flíčkům zdar! 🙂

Dělím se tedy poznatky, jak to vychytat co nejlépe…

Co je potřeba:

(Množství – taková střední zapékací miska,
objemově asi jako když pečete klasický kulatý koláč ,) )
  • polovina balení flíčků
  • kus uzeného masa
  • (takový kus do dlaně, abyste z něj měli asi jednu malou misku nakrájených kostiček)
  • 3 vejce
  • smetana 33%
  • máslo
 • sůl a pepř

Jak na to, aby to bylo nejlepší:

Začnu masem. Když koupíte klasický kus uzeného, bude to nejspíše vakuově balený hrbolatý útvar s takovou kůrčičkou. Což je přesně to, co potřebujete. Nejdříve okrájím kůrčičku a takové ty nelibové části. Do vroucí vody na těstoviny dám lžičku soli a všechny skrojky z uzeného masa. Pak teprve do vody nasypu i těstoviny, zamíchám, a nechám vařit na skus, tedy ne úplně do měkka.

Zatímco se vaří těstoviny, na pánev si hodím na drobné kostičky pokrájené libové uzené maso a opeču ho na másle do krásné barvičky. Do mísy si naliju smetanu a rozklepnu tři vejce. Osolím, opepřím a důkladně promíchám.

Jakmile jsou těstoviny tak akorát, tak je sliju (vyndám z nich odkrojky) a hned, dokud jsou horké, přidám 2 – 3 lžíce rozpuštěného másla (nebo máslo na plátky, které se na horkých těstovinách rozpustí). Důkladně promíchám a přidám smetanu s vejci a osmahnuté kostičky uzeného masa.

Všechno smíchám, případně ještě dosolím a dopepřím, pokud se mi zdá potřeba. Já sama ještě přidávám trochu majoránky, ale to už je asi na každém. 🙂 Celou směs přendám do máslem vymazaného pekáčku a šoupnu do rozehřáté trouby. Nejdřív peču zvolněji, a když se mi zdá, že by to mohlo být, tak přidám teplotu, aby se udělala barva a kůrčička. Dohromady asi půl hodinky.

Shrnutí – tipy a vychytávky:

* Těstoviny vařit už s masem, aby nasákly vůni a chuť uzeného.

* Kostičky masa osmahnout, aby pustily šťávu, která se vmíchá do těstovin. Navíc jsou pak zlatavě opečené kostičky i uvnitř.

* Přidat do rozmíchaných vajec smetanu, která zajistí vláčné, jemné flíčky a ne žádná “lepidla” či “suchary”.

Nu, a každý kdo to má správně srovnaný si k tomu přikousne okurku, protože bez ní by flíčky baštil jen blázen. 🙂


Co dalšího zapékat? Pár nápadů bych měla…
Třeba lahodné brambory se smetanou! Nebo ratotouille, stejně dokonalé, jako ve filmu… .)Dobrou chuť! .)

Summary
recipe image
Recipe Name
Nejlepší šunkofleky nadýchané a vypečené
Published On
Average Rating
41star1star1star1stargray Based on 7 Review(s)

19 Replies to “Nejlepší šunkofleky – vláčné a vypečené”

 1. [1]: Že jo! 🙂 A to myslím v žádném receptu nebylo. Hledala jsem po diskuzích, jak flíčky udělat, aby nebyly suché a tohle jsem tam někde našla jako babskou radu.

 2. Až za 3 roky nebudu na dietě, tak je udělám! Do tý doby nemám to srdce je uvařit rodině, když bych je nemohla zežrat, protože šunkofleky jsou jedním z mých nejoblíbenějších jídel a to by prostě bylo týrání…

 3. Od té doby, co jsem narazila na tento recept, už jiný na šunkofleky nepoužívám. Myslela jsem si, že na obyčejných šunkoflekách se nedá nic zkazit a že už moc vylepšit nejsou, ale ta majoránka se smetanou to povýší level výš. 🙂 Děkuji.

 4. Formu je dobré vymazat a vysipat strouhankou,kdo to zkusí,nebude už dělat jinak.A taky je super trošku zelené petrželky,možno i sušené,chutě pak vyniknou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *