Můj kamarád má tůze rád šunkofleky. Jednou se dokonce zmínil, že je to jeho nejoblíbenější jídlo. Znělo to jako výzva, napadlo mě, že jako vánoční dárek by taková miska zapečených flíčků mohla být príma. Mělo to jeden háček. Nikdy předtím jsem je nedělala…
Pustila jsem se do toho odhodlaně a vyzkoušela celkem tři recepty (mimo jiné i ten Dity Pecháčkové, který u mě na celé čáře propadl). Nakonec mi zůstal jeden jediný, který je kombinací všeho, co jsem vyzkoušela. Ono se totiž řekne „šunkofleky“ a zní to jakoby nic. Ale ona to taková psina není.
Šunkofleky by měly být masité, měkké a vláčné uvnitř a nahoře vypečené a křupavé. Problém je, že dost často jsou naopak buď suché nebo v takové přeměklé dusivé konzistenci. Chvilku to byl boj, ale mám to. Kamarád se oblizoval a od té doby jsem tenhle kus žvance zavedla i doma, protože je to jednoduché, dobré, vděčné i za studena, a vůbec – flíčkům zdar! 🙂
Dělím se tedy poznatky, jak to vychytat co nejlépe…
Co je potřeba:
- polovina balení flíčků
- kus uzeného masa
- (takový kus do dlaně, abyste z něj měli asi jednu malou misku nakrájených kostiček)
- 3 vejce
- smetana 33%
- máslo
- sůl a pepř
Jak na to, aby to bylo nejlepší:
Začnu masem. Když koupíte klasický kus uzeného, bude to nejspíše vakuově balený hrbolatý útvar s takovou kůrčičkou. Což je přesně to, co potřebujete. Nejdříve okrájím kůrčičku a takové ty nelibové části. Do vroucí vody na těstoviny dám lžičku soli a všechny skrojky z uzeného masa. Pak teprve do vody nasypu i těstoviny, zamíchám, a nechám vařit na skus, tedy ne úplně do měkka.
Zatímco se vaří těstoviny, na pánev si hodím na drobné kostičky pokrájené libové uzené maso a opeču ho na másle do krásné barvičky. Do mísy si naliju smetanu a rozklepnu tři vejce. Osolím, opepřím a důkladně promíchám.
Jakmile jsou těstoviny tak akorát, tak je sliju (vyndám z nich odkrojky) a hned, dokud jsou horké, přidám 2 – 3 lžíce rozpuštěného másla (nebo máslo na plátky, které se na horkých těstovinách rozpustí). Důkladně promíchám a přidám smetanu s vejci a osmahnuté kostičky uzeného masa.
Všechno smíchám, případně ještě dosolím a dopepřím, pokud se mi zdá potřeba. Já sama ještě přidávám trochu majoránky, ale to už je asi na každém. 🙂 Celou směs přendám do máslem vymazaného pekáčku a šoupnu do rozehřáté trouby. Nejdřív peču zvolněji, a když se mi zdá, že by to mohlo být, tak přidám teplotu, aby se udělala barva a kůrčička. Dohromady asi půl hodinky.
Shrnutí – tipy a vychytávky:
* Těstoviny vařit už s masem, aby nasákly vůni a chuť uzeného.
* Kostičky masa osmahnout, aby pustily šťávu, která se vmíchá do těstovin. Navíc jsou pak zlatavě opečené kostičky i uvnitř.
* Přidat do rozmíchaných vajec smetanu, která zajistí vláčné, jemné flíčky a ne žádná „lepidla“ či „suchary“.
Nu, a každý kdo to má správně srovnaný si k tomu přikousne okurku, protože bez ní by flíčky baštil jen blázen. 🙂
🍽 Dobrou chuť! .)
To je dobrej nápad, to společný vaření!
[1]: Že jo! 🙂 A to myslím v žádném receptu nebylo. Hledala jsem po diskuzích, jak flíčky udělat, aby nebyly suché a tohle jsem tam někde našla jako babskou radu.
A kde je cibule?!
cibule kazí chuť ….
[1]: To by musel být super tuhý sníh, aby ho těstoviny neudusaly! 🙂
[3]: Cibule? Do šunkofleků? (!)
[5]: Cibule? Do guláše? (!)
Až za 3 roky nebudu na dietě, tak je udělám! Do tý doby nemám to srdce je uvařit rodině, když bych je nemohla zežrat, protože šunkofleky jsou jedním z mých nejoblíbenějších jídel a to by prostě bylo týrání…
No, flíčky tu právě nemám, tak jsem aspoň z té vyvolané chuti zakousnul okurku! 🙂
Vypadají skvěle!
Šunkofleky miluju, a ty od tebe vypadají fakt vypečeně 🙂
[9]: Domácí, jakože krájíš a sušíš čtverečky? 🙂
Tak jsem to teda spolu povařila…a pak zapekla tak moc do křupava, až se to z těch těstovin zase vypařilo!:)
[12]: Bloudičko, všeho s mírou… 😀
Od té doby, co jsem narazila na tento recept, už jiný na šunkofleky nepoužívám. Myslela jsem si, že na obyčejných šunkoflekách se nedá nic zkazit a že už moc vylepšit nejsou, ale ta majoránka se smetanou to povýší level výš. 🙂 Děkuji.
[14]: 🙂 Báječný, jsem moc ráda. A kdybys našla další vychytávky, tak klidně sem s nimi. 🙂
Formu je dobré vymazat a vysipat strouhankou,kdo to zkusí,nebude už dělat jinak.A taky je super trošku zelené petrželky,možno i sušené,chutě pak vyniknou.
Já vím,vysypat…
Ano, konečně je tu tip na vymazání máslem a vysypání strouhankou. Dávám strouhanku i shora + plátky másla. Fleky samozřejmě MUSÍ být domácí. Uzené se vaří déle než těstoviny. Tak fleky vařím až po vyndání masa v uzeném vývaru. Někdy si tento vývar ještě vroucí naliji do šroubovací sklenice a v ní pěkně uzavřený počká v ledničce, až na šunkafleky dostaneme chuť. Uzené maso, pokud se sní třeba s čočkou, nahradím pak na másle opečenými kostičkami šunky – pak je tahle dobrota i pro děti, nebo koupeným vařeným kolenem. Heslo: Zelená petrželka vždy 🙂
Ano recept je výborný a kdo sní opovrhuje tak je vůl a neví co je bída
Recept dobry, jen mala rada, pouzijte na pekacek alobal proti prepeceni. Funguje to!
Tedy šunkofleky výborná věc, ale mělo by to být tak, že tam by měl být recept na výrobu fleků a ne, že vezmeme půl balíčku. Domácí je domácí a kupované se nedají s nimi srovnat. Zrovna dnes jsem je udělala s uzeným a se špenátem. Pak tedy je délka vaření trochu delší.
Milujeme nivu a tak zkusím přidat i do šunkofleků. Dělám s nivou i francouzské brambory.