Tohle jídlo má několik letních obřích plus. Je lehoučké. Dá se jíst jako hlavní chod i příloha. Dá se baštit za studena. Je to úplně skvělý k masu, takže pokud zvažujete, co vzít s sebou na grilovačku, tohle je ideální. Ve Francii je to prý jedno z nejčastějších venkovských jídel a dokonce se natočil stejnojmenný film, ve kterém krysa Remy právě ratatouille uvaří obávanému kritikovi a… získá si tím jeho srdce. 🙂 Navíc – vrcholí sezóna zeleniny, cukety a lilky seženete za pár korun.
Co k tomu potřebuješ:
- 1 červená cibule
- 3 stroužky česneku
- rajčatové pyré – asi 150 – 200 ml
- lilek
- žlutá cuketa
- zelená cuketa
- rajčata
- červená paprika
- snítky čerstvého tymiánů
- olivový olej
- sůl, pepř
- máslo
- ovčí sýr
- papír na pečení
Jak to upéct, aby to bylo dobré:
Začněte krájením, ať máte to nejhorší za sebou hned. Barevnou zeleninu si pokrájejte na tenké plátky a hezky si každou dávejte na jinou hromádku nebo do jiné misky.
Pak si připravte zapékací mísu (podle toho, jak máte velkou, také potřebujete množství zeleniny).
Cibuli a česnek nakrájejte na drobno. Já v tomhle případě obojí hodím do svého mini mixéru, abych se s tím nemusela piplat. Takhle pokrájená cibule a česnek přijdou do rajčatového pyré, které rozetřete po celém dně misky, pokapte olivovým olejem, osolte a opepřete.
Na pyré přijde vyskládat zelenina. Dobře se to dělá nejdřív do ruky. Vyskládejte si komínek a pak ho vložte do zapékací misky. Zeleninu střídejte podle libosti. Skládejte ve spirále od krajů ke středu. Pokud vám pár koleček zbude, tak je povkládejte do volnějších míst.
Zeleninu pokapte olivovým olejem, osolte, opepřete a posypte lístky tymiánu. Pak vystříhněte z pečícího papíru přesně tvar zapékací misky a položte jej na zeleninu. Takto vložte do středně vyhřáté trouby a nechte péct.
Peče se třičtvrtě hodiny až hodinu. Asi po půl hodině pečení na zeleninu přidejte rovnoměrně několik plátků másla, přikryjte papírem a vraťte zpět do trouby.
Zelenina si musí zachovat strukturu (nesmí být rozblemcaná), ale musí být uvařená. Neměla by se také chytit nahoře do hněda, ale zachovat si svěží barvu. Těsně před vytažením by mělo skrz zeleninu probublávat rajčatové pyré.
Po upečení jí k dokonalosti stačí jen podrobit kozím sýrem.
Ratatouille se dá jíst na několik způsobů
1) Jako hlavní chod – buď s pečivem nebo přílohou (skvělý je třeba kuskus nebo bulgur).
2) Nebo potom jako příloha – skvělý k masu a rybám.
Na tomto zeleninovém jídle je navíc skvělé, že se dá dlabat i za studena.
Tuhle dobrotu můžete připravit i krájením zeleniny na kostky a dušením v hrnci, ale do plátků zeleniny se víc prolnou chutě a je to navíc také pastva pro oči. Tak do toho kuchaříčci, stojí to za to. .)
Na té poslední fotce vypadá naprosto úžasně! Ráda bych ho někdy ochutnala, zaujalo mě už ve stejnojmenném filmu 😀
Servírovaný pokrm vypadá hodně lákavě.
Vypadá to moc dobře, ještě jsem toto jídlo nikdy neochutnala 🙂
Vypadá to, že nejsem dostatečně obáváný kritik, takže si tenhle zajímavý pokrm budu muset připravit sám :-).
V tvém podání to vypadá krásně. Já to dělám za léto několikrát, ale vždycky jako nevzhledné pseudolečo … a pokaždé si říkám, že to jednou zkusím pěkně na plátky, jako v tom filmu (a jako to máš ty) … 🙂
[2]: Cibule, česnek, tymián a rajčatové pyré – to se do toho pěkně natáhne… a pak ten kozí sýr nakonec, to je samozřejmě velká chuťová vychytávka, ke které jsem se já, co na sýry moc nejsem, musela propracovat… 🙂