Jednoduchý dort s kakaovým základem a lehkým krémem z mascarpone

Jednoduchý dort s kakaovým základem a lehkým krémem z mascarpone

No. Já vůbec neměla v plánu sem ten recept psát. Je to vlastně dost jednoduchý a říkala jsem si, co bych na tom asi tam mohla rozepisovat, že. Ale fakt je, že i když tuhle kombinaci občas dělám, tak se vždycky koukám do notýsku, jak že to vlastně bylo. Takže sepsat to, možná není úplně tak špatný nápad. 🙂

V první řadě je tu korpus. Kakaový, nadýchaný a bez vážení. Takže jedna dvě. Pár věcí se tam zkazit dá (ověřeno línou částí mého já), takže než suroviny bezhlavě naházíte do mísy a smícháte, raději čtěte dál…

Co je potřeba na těsto:

(množství na jednu vrstvu formy, pokud chcete korpus prořezávat, potřebujete vyšší a tedy násobte suroviny dvěma +  a totéž platí o krému – uvedené množství je na jednu nátěrku)

 • 3 vejce
 • 1 lžíce oleje
 • 3 lžíce polohrubé mouky
 • 1/2 lžičky prášku do pečiva
 • 2 lžíce kakao
 • 3 lžíce cukru

Co je potřeba na krém:

 • 1 kelímek mascarpone
 • 1 smetana ke šlehání (33%)
 • vanilková pasta (Nemáš? přidej vydlabaný lusk…)
 • Cukr jen tak maličko… funguje i troška medu

+ něco nahoru: borůvky, jahody, kousky čokolády… co máte rádi

 

Postup – aneb co s tím:

 1. Začneme korpusem. Žloutky je potřeba vyšlehat s cukrem, pak pomaličku přikapávat olej (dělám ručním šlehačem).
 2. Kakao, mouku a prášek do pečiva si smíchejte vedle a prosejte dohromady k vyšlehaným žloutkům.
 3. Zašleháte sypké a vytvoří se hodně a hodně a hodně husté těsto… spíš taková táhlá kakaová pasta.
 4. Do bílků přidejte špetku soli a pomalu je vyšlehávejte na nejnižší rychlost šlehače do tuha… musí to být pěkně a precizně, jinak vám to nebude držet těsto nadýchané.
 5. Sníh postupně přidávejte ke kakaovému těsto, ale opravdu po kouskách. Nejprve tak lžíci dvě a stěrkou (ne metlou!) opatrně vmíchejte. Těsto bude s každou částí sněhu postupně povolovat svojí hustotu až bude jak peřinka.
 6. Takovou vymíchanou směs už můžete nalít do formy (na pečící papír nebo vymazanou a vysypanou) a péct tak nějak středně dokud špejle po vpichu nebude čistá bez drobečků.
 7. Na krém je potřeba do tuha vyšlehat šlehačku, pokud chcete docukřit, přidejte před šleháním.
 8. Vedle v míse si rozmíchejte mascarpone s vanilkovou pastou. Pokud byste to kydli rovnou do našlehané smetany, máte po koncertu, takže opravdu dobře rozmíchat stranou.
 9. Existuje hodně fíglů, jak krém dále upravovat – můžete do mascarpone přidat také rozmixované jahody, marmeládu, udělat žíhání hustou čokoládou, sirupem, dost dobrá je i karamelová náplň do laskonek a nebo nechat základ takhle čistý.
 10. Pak postupně lehce přimíchávejte (zase po částech) vyšlehanou tuhou šlehačku až se dostanete k nadýchanému krému. Ochutnejte a když ho budete chtít sníst, máte hotovo.
 11. Na vychladlý korpus přijde krém. Měl by být dostatečně pevný na to, abyste ho buď vyhladili a on držel tvar nebo ho rustikálně načeřili. Bude maličko pouštět vodu, ale jen tak lehce. Z toho si hlavu nedělejte a dejte do chladu odpočinout. Korpus ji natáhne a pěkně zvlhne.

A to je celý. Není to žádná věda, vlastně je to celkem rychlovka. 🙂 Sama mám raději pudingové krémy, ale tenhle čas od času dělám. Všem kolem mě děsně chutná – rodinka, práce, kamarádi… a tak to zkuste taky. Třeba se to taky do vašich chutí trefí. Jestli máte rádi mascarpone, tak určitě. .)

// omluva za úděsný fotky, ale nebylo v plánu to dávat na web… příště to blejsknu líp :)//

 

Summary
recipe image
Recipe Name
Jednoduchý dort s kakaovým základem a lehkým krémem z mascarpone
Published On
Average Rating
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)

5 Replies to “Jednoduchý dort s kakaovým základem a lehkým krémem z mascarpone”

  1. Omlouvám se, ale používám velmi starou plynovou troubu, na které žádné stupně nemám. Proto píšu vyhřátou “středně” a “dokud špejle po vpichu nebude čistá”. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *