Velikonoční jidášky

Velikonoční jidášky

Bylo to právě na Zelený čtvrtek. Ve čtvrtek před Velikonocemi zradil Jidáš Iškariotský Ježíše, a pak se oběsil. A v tento den by se také jidášky měly péct a na Velký pátek jíst. Sladké, kynuté, s medem, symbolicky ve tvaru provazu. V mých představách to bývalo zbožné tajemné jídlo. Až minulý rok jsem narazila na recept s fotkou a nestačila jsem se divit.

jidášky velikonoční pletýnky

Jidášky jsou vlastně takové sladké kynuté buchtičky ve stočených tvarech. Tenhle recept je od Kateřiny Winterové, nebo abych byla přesnější, uvádí ho jako recept své babičky.

Co je potřeba:

  • 500 g polohrubé mouky
  • 100 g cukru
  • 100 g másla
  • 2 žloutky + vejce na potření
  • jemně nastrouhanou citronovou kůru
  • špetka soli
  • kostka droždí (42 g)
  • 250 ml mléka

Jak na to:

Nejdřív si zaděláme kvásek – trocha mouky, cukru, vlažného mléka a do toho rozdrobit droždí. Promícháme a dáme na teplé místo vyběhnout.

Máslo, cukr a žloutky utřeme a přidáme spolu s vykynutým kváskem k ostatním surovinám. Než dáme těsto kynout, důkladně ho na válu uhněteme. Dáme ho zpět do mísy, poprášíme moukou a na teplém místě necháme dvě hodiny kynout.

Vykynuté těsto propracujeme a vyválíme si z něj asi jako prst silné válečky. Ty pak podle svého stáčíme na plech vyložený pečícím papírem. Než dáme do trouby, potřeme rozšlehaným vajíčkem s trochou mléka. Potřeme i v průběhu pečení, aby byly jidášky celé zlaté, i když na plechu vykynou. Proto je také dobré mezi nimi nechávat rozestupy.

Tradičně se jidášky baští s medem. Nevím, jestli to má také nějakou symboliku, ale ať je to jak chce, jsou s medem naprosto skvělé. Budete sladcí, ulepení a bude vás to bavit. 🙂

Jen tak mimochodem, těm bystrým jistě došlo, proč je recept na jidášky přidán k tématu “I ty, Brute?” .)

Summary
recipe image
Recipe Name
Jidášky - velikonoční pletýnky
Published On
Average Rating
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)

11 Replies to “Velikonoční jidášky”

  1. Ach jo 😀 Jsem ve skluzu – letos plánuju s babičkou nafotit mazance, ale strašně si drbu hlavu za to, že jsem nestihla Irish Soda Bread na St. Partick's Day a že už nestíhám Hot Cross Buns… A to mám recepty přímo od Ira.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *