Studentské bylinkofígle

Studentské bylinkofígle

Nacházím se v tom stresovém období zkoušek a jak to tak bývá, bojuji s několika věcmi najednou. První věc je, že jsem se na to (jako vždy) vyflákla a teď už nemám šanci se to stihnout naučit. Druhá věc je ta, že se to budu snažit dohnat a budu potřebovat, aby to více lezlo do hlavy, udržela jsem se vzhůru a něčeho schopna. Poslední věc je pak ta, že jsem z toho všeho tak ve stresu, že je mi špatně, nemůžu jíst, chytají mě záchvaty paniky a nemůžu v kombinaci těchto příjemných faktorů spát, což pak ústí zpět k nevyspání a snaze udržet se v bdělosti. Koloběh se uzavírá. V průběhu let ale člověk na pár těch věcí vyzraje a i když se to nedá úplně překonat, dá se to trošku eliminovat.

První věc – problém prokrastinace, neučení, odkládání.
Na to nemám radu. Píšu si seznam kdy která činnost má probíhat, ale ve finále se to zasekne na tom, že každý den píšu nový (ještě fantastičtější), protože ten původní nebyl splněn.
Druhá věc – co dělat, aby to člověku víc pobíralo a udržel se bdělý.
Pokud nejste ochotni se ihned učit, je dobré alespoň včas začít řešit podpůrné paměťové prostředky. Většinou je potřeba je používat alespoň tři měsíce, aby se dostavil účinek. V tomto ohledu doporučuji staré dobré ginko. Jeho základní princip spočívá v prokrvení, okysličení a tedy i probuzení mozku. Podporuje lepší koncentraci a podporuje paměť. Můžete ho zobkat po tabletkách nebo pít jako čaj.
Do páru s ginkem je dobré si pořídit i lecitin. Lecitin obsahuje cholin. Může vám být úplně jedno, co je to za složku, podstatné pro vás je, že tahle složka se v mozku změní na acetylcholín, který je pro vás zatraceně užitečný. Podporuje činnost mozku, zlepšuje paměť, posiluje schopnost učení. Dá se, stejně jako ginko, sehnat v tabletách. Obě tyhle vychytávku je ale potřeba, jak už jsem psala, užívat tak tři měsíce, aby se dostavil účinek.
Abych se udržela vzhůru, piju klasicky kafe. Jeho kofeinové účinky všichni známe, asi není třeba se více rozepisovat. Nicméně u kávy je problém s dobou působení. Pokud ji vypijete, ihned vás to probere (i když, jak koho). Efekt ale vydrží velmi krátce. Delší efekt má třeba kvalitní černý čaj.
Nicméně pro ponocování je i lepší řešení. Jedno z nich může být maté nebo maté energy (dělají se různé mixy, často spolu s ginkem). Maté používáme v podobě čaje. Kromě mnoha příznivých vlivů má hlavně schopnost velmi výrazně povzbuzovací.
Možností, jak do těla ještě dostat účinný kofein je guarana. Její plus je v tom, že působí dlouhodobě, ale zároveň vás nechá usnout, pokud si chcete jít lehnout. Zlepší vám náladu a stejně jako maté oddaluje hlad, což pro ty, kterým ve stresu bývá špatně, je velmi příhodné.
Poslední, co bych v kategorii povzbuzení měla zmínit, jsou energeťáky. Fungují bezvadně, když se jedná o absolutní čilost. Pro mě ovšem představují jeden základní problém. Nabudí mě fyzicky a já nejsem schopná sedět u stolu a učit se. Mám chuť jít někam běhat. V momentě, kdy se potřebuji učit, mě však tahle tělesná hyperaktivita spíš omezuje.
Třetí věc – moje mysl panikaří, nemůžu spát a je mi špatně.
Už jako malá jsem od mamky dostávala teplé mléko s medem. Fungovalo bezvadně a na lehčí stavy funguje pořád. Pokud je vám tak špatně, že mléko nedokážete pozřít, jsou i další varianty.
Jako první (z toho všeho, co tu píšu), jsem poznala meduňku. Doporučila mi ji před lety jedna milá doktorka. Že když studovala medicínu, tak na ní nedala dopustit. Prověřovala jsem ji léta a vlastně neznám nic lepšího. Meduňka mírní pocity strachu, zahání úzkost, uklidňuje, působí dobře na nervy a dobře se po ní spí. Zároveň působí na trávení a nevolnosti způsobené stresem. Pokud se tedy v zajetí paniky nemůžete učit nebo nedokážete ve stresu usnout, meduňka je způsob, jak to vyřešit. Prodává se v podobě čaje a pije se ještě horká. Účinek je rychlý.
Další zázračnou bylinkou je třezalka. Také působí proti stresu a proti nespavosti, pomáhá při depresích a při žaludečních problémech způsobených právě stresem. Třezalku je ale dobré používat alespoň dva týdny.
Jedna z posledních rad je sice primitivní, ale funguje také dobře. Pokud si to časově můžete dovolit, nabízí se fyzická aktivita jako třeba běh. Vyčerpáte se a lépe se vám bude usínat. Zároveň uvolníte nějaké ty endorfiny štěstí, což vám také trochu pomůže.
Poslední doporučení je obecně velmi známé. Není to nic jiného než levandule. Můžete ji použít jako čaj, působí na stres, neklid, napětí a třeba na bolesti hlavy. Jiná možnost je položit si ji před spaním na polštář nebo v ruce promnout pytlíček s touhle sušenou bylinkou. Nechat vše provonět. Usnadní nám to usínání.
Neříkám, že tohle jsou všechny dostupné varianty, jak si poradit s tím, co jsem vyjmenovala. Jsou to ale věci, které jsem prověřila a mohu o nich psát z vlastní zkušenosti. Možná se k vám něco z těhle studentských informací ještě nedostalo a bude se vám to hodit. Anebo možná máte svoje fígle a lepší. Jestli jo, tak sem s nima. 🙂

10 Replies to “Studentské bylinkofígle”

  1. První odstavec naprosto přesně vystihuje moje stavy tenhle týden 🙂 Jsem strašně ráda, že už to mám všechno za sebou, protože ten stres byl vážně šílenej a v ráno R, jsem myslela, že se do školy ani nebudu schopná dopravit, jak mi bylo zle… 🙂

  2. super rady:) já ještě žádné fígle nemám, ale občas bych je potřebovala. myslím, že si udělám zásobu meduňkového čaje, protože problém usnout mívám ve stresu hodně často. z povzbuzujících mě kafe uspává, ale pomáhá mi silný zelený čaj a guaranu plánuju vyzkoušet velmi brzo 🙂

  3. Tak já si myslím, že bych tyto tvoje rady měla poslat vnučce, která se také uční (nebo neučí dost?) na zkoušky na ČVUT. Mají to docela hustý, je v prváku a budou "třídit". Díky za rady už ne pro mne, ale pro všechny, co to potřebují, včetně mé vnučky.

  4. Spoustu tvých rad mám vyzkoušenou – třeba právě maté, které funguje skvěle a opravdu člověka nabudí ( na mě tedy účinkuje daleko lépe, než kafe). Ještě se mi osvědčilo popíjení kvalitního zeleného čaje. A meduňka na dobré spaní je taky velmi účinná. Můžu ji doporučit taky ve formě sirupu k přípravě studeného nápoje, který v horkých dnech určitě každý ocení.

  5. Třezalka je skvělá i při bolestech hlavy – kam se hrabou všechny ty ibalginy. Taky jsme se se spolubydlící rychle staly expertkami na bylinky, jelikož jinak to nejde. Energiťáky jsou blafy. Jinak berem všechno, co tu máš napsané. A doporučuju guaranu zapít citronádou 😉 má pak daleko  lepší efekt.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *