Ne, tenhle není podle babičky, tenhle je podle dědečka. Nikdy jsem nikde nejedla lepší. Vyprosila jsem si recept a jiné saláty se můžou jít bodnout, nesahají téhle verzi ani po kotníky. Mirek říkal, že je prý jak od jeho maminky. Má pravdu. Každý si řekne „domov“, jakmile ho ochutná. Takže tak. Letos už mám Štědrý den za sebou. Slavili jsme dřív, snědli obří mísu salátu a jako vždycky ještě zbylo. Pokud je vás málo, radši udělejte poloviční množství. 😁
Tajemství správné chuti není jen v základních surovinách, ale také v “zálivce”, která to celé dobře ochutí. Salát by neměl by být úplně na kaši a měla by v něm být příjemně na kousnutí cítit struktura nakrájených surovin.
Letité ladění, dokonalý rodinný recept – tady je:
Co je potřeba do základu na pořádně velkou mísu salátu
- 6-8 velkých brambor (cca kilo)
- 1 cibule
- 2 mrkve
- 2 kořenové petržele
- 2 kousky celeru (cca množství stejně jako 2 mrkve)
- Mražený hrášek
- Nakládané okurky
- 3 vejce uvařená natvrdo
- 100-150 g šunky v celku
Co je potřeba na ochucení
- plnotučná hořčice
- lák z okurek
- sůl a pepř
- cukr
- majonéza
- tatarská omáčka
Jak na to
Brambory uvařte ve slupce do měkka, ale pozor, abyste je nerozvařili. Oloupejte slupku a nakrájejte na malé kostičky nebo použijte starou dobrou prokrajovací mřížku. Kostičky brambor si dejte do velké mísy a postupně přidávejte níže popsané.
Kořenovou zeleninu nakrájejte na malé kostičky a dejte na krátko vařit, aby byla na zkus měkká. Šunku a okurku pokrájejte na drobné kostičky. Cibuli nakrájejte úplně na jemno. Měla by salát ochutit, ale nikde by neměla být na kousnutí vůbec cítit.
Vejce prokrojte kráječem na vejce dvakrát proti, aby vznikly také kostičky.
Celou salátovou směs promíchejte. Připravte si půl hrnečku čistého láku z okurek, 2 lžíce hořčice, 2 lžičky cukru. Vidličkou důkladně rozmíchejte a nalijte do salátu. Salát podle chuti osolte a opepřete, znovu důkladně promíchejte a podle potřeby vyvažujte chuť (trochu víc láku z okurek? soli? hořčice?). Jakmile máte ochuceno, přidejte hrášek.
Ten předtím nasypte do vroucí vody jen na chvilku, aby byl měkký uvnitř, ale stále pevný a hezký. Propláchněte ho ihned po dovaření ledovou vodou aby si zachoval zářivě zelenou barvu.
Proč ho dáváte na konec? Je měkkoučký a čím méně ho v salátu mícháte, tím méně ho rozmačkáte. 🙂
Nakonec přidejte 3 velké lžíce majonézy a 3 velké lžíce tatarské omáčky. Celá salát důkladně promíchejte, aby se vše spojilo. (Nebo ne? Mrknětě na odstavec ke skladování salátu níže.)
U nás se štědrovečerní mísa se salátem zdobí. Plátky šunky, proužky ementálu, rajčátky, vejcem, různě prokrájenou okurkou, někdy bylinkami co jinde zbydou a také kousky citronu, který si pak bereme na pokapání k rybě. I když se celá mísa salátu během večeře nesní, tak celovečerní oďobávání všech těchhle zdobítek je taková další milá tradice, kterou mohu doporučit.
Jak k tomu salátu doručit toho nej nej nej kapra, kterého bude jíst i ten, kdo kapra normálně nejí, o tom zase jindy. 🙂
Skladování salátu
Většinou mají všichni velké oči, udělá se obří množství a jí se potom ještě pár dní. Aby vám vydržel déle, je dobré ho nemíchat s majonézou a tatarkou hned. Skladovat ho „suchý“ a smíchat vždy jen tu část, kterou podáváte. V lednici ho samozřejmě uzavřete do vzduchotěsné nádoby.
Jakkoli to zní šíleně, zkoušeli jsme omylem salát i zamrazit. Překvapivě nám to fungovalo. Krabičku salátu jsme po rozmražení teprve smíchali s majonézou a tatarkou a použili na chlebíčky. Přijde mi to zvláštní a jen tak bych to nedělala, ale kdybyste se ptali, tak vyzkoušeno za vás. Zamrazili jsme ho a nic dramatického se nestalo.