Teeda

Řekni mi, jaké používáš appky, a já ti povím, kdo jsi

Už je to slušná řádka let, co jsem zakládala svůj blog. Včera tomu bylo 4 roky. Nechce se mi věřit, že jsem to vlastně vůbec kdy udělala a co víc, že jsem tu doznala internetovému světu tolik ze svého života. Dneska jsem probrouzdala hlavní stránku a všimla si článku na rozloučenou od Standy. Klikla na nedostupné stránky autorského klubu, kde kdysi visel i můj přijímací profil a vedla jsem tam po dva roky Gurmánku. A je to všechno pryč.

Aplikace pro blog.cz

Konec Iluzí
Možná, že to, co teď napíšu, bude znít podivně, ale myslím si, že vím, proč je to kouzlo všechno pryč a proč má tahle platforma už jen zlomek uživatelů, z dob své největší slávy.
Když jsem vybírala, kde založit blog, neznala jsem technicky vůbec nic. Líbilo se mi, že je blog česky a tak dohledám všechno, líbila se mi komunita, která byla aktivní a zajímavá a dávala člověku možnost se zapojit. Vždycky mě to bavilo. Bylo to něco, co vám jiná blogovací platforma nedá. Byla to skutečná živá a rozmanitá parta lidí.
Tak nějak pomalu a plíživě se ale tmelící projekt rozpadl na prach. Co na to říct. Je to škoda. Nic jiného blog.cz totiž neměl a nemá. A nedělala bych si iluze, že se z prachu něco nového ještě probudí.
Srdcovky
Už je to nějaká doba, co se učitel zeptal naší třídy, jakou webovou stránku máme rádi. Ne Facebook, Instagram či jiná sociální síť, ale prostě web, který je naše srdcovka. Kam chodíme rádi, kam se vracíme.
Narazili jsme na to v diskuzi o online věku, kdy je telefon součástí našeho života ve dne v noci.
Když jsem měla odpovědět, tak se ukázalo, že to až tak snadný není. Online svět je tak pestrý a široký, že vymezit tu vlastní malou zahrádečku je strašně těžká věc. Není to jako zapnout telku a říct si, “Chci koukat na artový filmy” a dát si tam Dvojku nebo “chci koukat na seriály” a hodit tam Cool. Internet je bezbřehé médium a hledat v něm jasné ploty a zdi není hračka.
Na učitelovu otázku jsem odpověděla, že mám ráda Bloglovin. V té době jsem sledovala hodně blogů a tahle platforma mi nabízela možnost mít všechen obsah oblíbeného blogového svět na jednom místě. Dnes už blogů tolik nesleduji, ale těch pár, co opravdu čtu, pořád sleduju přes Bloglovin. Ovšem, aplikaci Bloglovinu v telefonu.
A tím se dostávám okruhem zase zpět. Co blog.cz nikdy neměl, byla lépe vybavená technická stránka. Nemyslím tím jen uživatelskou možnost většího uzpůsobení, ale třeba také právě krok s dobou. Dnes je přístupem z mobilu konáno obrovské množství návštěvnosti a číslo bude stále stoupat. Jenže stránky blogu.cz rozhodně na něco takového nejsou připravené. Na rozdíl od konkurence.
Život přes aplikaci
Nejvíc času trávím se svým mobilem. Je to prostě tak. Denně přes aplikaci Idosu hledám spoje, přes Instagram projíždím fotky a videa, WhatsApp a Messenger jsou svědky veškeré komunikace, kontroluju Seznam i Gmail, přehledově kontroluju Twitter a Facebook, občas mrknu do internetového bankovnictví kolik mám na účtu, a když mám někam jít, koukám podle mapy, kde to je… A nejsem blázen… kolem mě jsou lidé, kteří s telefonem fungují stejně.
Jenže jestli mi v telefonu nějaká aplikace chybí, tak je to appka blogu.cz. Protože není.
A co nemám snadno dostupné z mobilu se mi z webového světa pomalu vytrácí, protože to není tak snadno na dosah. Na základě toho vlastně také nakonec postrádám onu webovou stránku, kterou bych měla ráda a byla to srdcovka.
Co s tím vším?
Tenhle text vlastně obsahuje moje tři sdělení:
Blog.cz končí jednu éru (jestli to nebyla éra jediná, se uvidí).
(protože)
Světu vládnou mobilní přístupy a aplikace.
(a proto)
Chybí nám oblíbené webové stránky.
Možná se pletu, kdo ví. A tak mám tři otázky:
Proč jste si založili blog na této platformě?
Jaké používáte rádi aplikace?
A jaká je podle vás fajn stránka, web, který máte rádi a vracíte se tam? (nemyslím blogy)
Máte odpověď? Sem s tím. 🙂
Exit mobile version