Teeda

Nejlepší aplikace

Asi před dvěma lety, jsem měla za úkol na jeden předmět napsat esej na téma budoucnosti internetu. Co se s ním stane, jak se bude vyvíjet a měnit. Kromě citování dat, jsem si neodpustila poetické srovnání, ve které věřím čím dál tím více. Internet je neprostupná džungle a lidé se v ní začínají ztrácet. Budoucnost vidím v ohraničení. Vybudování vlastních malých zahrádek, kam si člověk vysadí jen to, co chce.

Trochu se mi zdá, že telefon je přesně tou zahrádkou a aplikace jsou to, čím si si nakonec osadím. Naplní mi telefon tak, že mám celý internet, který mě zajímá, složený do dlaně. Rychlejší, dostupnější, jasně ohraničený. Co všechno jsem vysadila na mou zahrádku? Je toho celkem dost, takže nabízím sazeničky… 🙂

Komunikační záhonek

Tohle nemá smysl úplně rozebírat. Aplikací na komunikaci je hora a půlka té hory je v mém telefonu. Nejaktivnější je Messenger, WhatsApp, celkem často se ještě drží Hangouts a okrajově Skype. Na mailovou komunikaci email.cz a Gmail.

Informační záhonek

I tady se dá říct, že tu není nic, co by vás překvapilo. Aplikace Facebook zaručuje info přátelské a trochu mediální. Co se aktuálně děje mi poví Twitter. Pomalu si zvykám i na Tapito – aplikaci, ve které si přesně nastavíte, jaký typ zpravodajství a z jakých konkrétních webů chcete odebírat a pak už jednoduše jen čtete. Informačně sleduju přes aplikaci i LindedIn, protože pracovní svět tam je dobře vyselektovaný.

Nutnosti

Mapy.cz jsou bezkonkurenční. Vejletit s nimi je až primitivně snadné. Turistické stezky tam jsou jasně, stejně jako vaše poloha. Idos používám asi stejně, jako někdo jiný hodinky. Dívám se naprosto automaticky, i když vedle mě je nalepený jízdní řád. iradar CZ je taky šikovná věcička. Jestli se na vás žene dešťový mrak, zjistíte okamžitě (pro Android je to to samé s názvem Meteor). Překladač od Google se taky hodí vždycky. Třeba když člověk neví hashtag na Instagram. 🙂 Další jasnou věcí je QR čtečka, mobilní banka nebo aplikace operátora, abych si mohla hlídat vyúčtování a spotřebu dat.

Radosti

Instagram. Je to aplikace, ve které trávím nejvíce času. A mám jí nejraději. Když se něco ve světě děje, vím to jako první odsud, protože sleduji i Instagram zpravodajských webů. BBC a CNN ví všechno první. A fotek jídla, koček a přírody není nikdy dost. 🙂

Fare Bandit. Aplikace, která sleduje pohyb revizorů. Dává k dispozici volné jízdenky. Sama jí používám jen jako informátor. Jsem srab, takže mám lítačku, ale baví mě podporovat ty, co to dávají. Takže jak potkám revizora, ihned ho zadávám.

Superlife. Je českou aplikací na pohybové aktivity. Jedinečná je v tom, že je tak trochu i komunitní a především – sbíráte body a přijímáte výzvy. Výzvy jsou roční, měsíční, týdenní i víkendové. Ani nevím, kolikrát jsem v létě svištěla na bruslích ve snaze nasbírat dost kilometrů nebo lepší čas, jen abych získala body za splněnou výzvu a předběhla v žebříčku svýho kamaráda. Super je, že se body počítají třeba i za chůzi nebo x dalších věcí – od lyžování až po koloběžku.

Prisma. Aplikace, která vaše fotky převede do stylu nějakého slavného díla. Takže pokud chcete, aby se vaše fotka ponořila třeba do tónů a struktury Výkřiku od Muncha, máte možnost.

SoundHound. Protože se mi stává pravidelně, že sedím v kavárně nebo hospodě a hraje jim skvělá písnička. Vystihuje atmosféru a já nechci, aby skončila. Abych si jí pak mohla pustit znovu, i když netuším, co je to zač, poslouží tahle aplikace. Necháte jí poslechnout a ona vám napíše, jaká skladba hraje. Nechá vás ji i přehrát. Našla jsem takhle cenné klenoty svého playlistu. 🙂

WomanLog. Čistě holčičí aplikace, dokonalý zdravotní zápisníček. Nikdy jsem o sobě neměla tak statistické a upořádané údaje.

Fishtrone. Je česká aplikace říkající si Mozkovna, kterou jsem si oblíbila pro její naprostou jednoduchost. Je to prostě kvíz. Máte balíčky otázek od historie až po sport nebo literaturu a odpovídáte. Sbíráte body a za ty můžete nakupovat další balíčky s novými otázkami. Nejlepší na tom je možnost soupeřit s někým dalším. Můžete si tedy s kamarádem založit souboj a soutěžit spolu proti sobě.

Duolingo. Jednoduše se učit jazyk jen tak po kouskách. Aby člověk nezakrněl. Tak primitivní, že se na tom anglicky zvládá učit i moje maminka.

Evernote. Poznámky, štítky, úkoly. To celé propojené s počítačovou verzí. Jestli si někdy sami sobě posíláte maily s tím, co je potřeba udělat, zařídit, napsat, a tak podobně, tahle apka vám to vyřeší.

Youradio. Hudební aplikace, která má sestavené nálady. Navíc si ukládá písničky, které označíte jako oblíbené a podle nich vám vybírá další. Její nevýhoda je, že pokud nemáte vyšší verzi, dlabe data jako ďas. Ve vyšší verzi už můžete být klidně offline. Pokud vám ale nevadí platit, doporučuju jít na Spotify. 🙂

Bloglovin. Protože pořád čtu blogový svět. Všechny blogy, které odebírám, mi aplikace hlídá a upozorňuje mě na nové články. Ty můžu otevřít ve verzi uzpůsobené na mobil. Pokud chci článek vidět reálně nebo komentovat, stačí se prokliknout do originálního zobrazení blogu.

Star Chart. Když v létě poleháváme na louce a koukáme na hvězdy, tak tuhle aplikaci stačí otevřít a namířit. Ona podle polohy zobrazí a pojmenuje všechna souhvězdí.

Sleep Cycle. Aplikace, která vás sleduje, když spíte. Podle toho jak se vrtíte, pozná, v jaké fázi spánku jste. Buzení nenastavíte na konkrétní čas, ale na určité časové rozpětí. Aplikace vás vzbudí ve chvíli, kdy máte spánek nejlehčí a bude se vám díky tomu dobře stávat. Nevýhoda je, že na to je potřeba mít telefon blízko u postele a připojený k nabíječce.

My water. Moje srandovní snaha se přimět k udržování pitného režimu. Do aplikace zadáte své údaje o váze, výšce a ona si spočítá, kolik toho za den máte vypít. Zadáváte pak konkrétní nápoje. Jinak se totiž počítá kafe, víno nebo třeba mléko. K důslednému rozlišování je ale potřeba vyšší placená verze.

***

Tak. 31 aplikací. Tolik jsem jich tu jmenovala konkrétně. 59 aplikací. To je počet, který jich v telefonu mám, i když na část se práší.

Natolik jsem si zvykla na fungování přes telefon, že když přijdu domů z práce, tak si na notebooku pustím muziku a internet procházím stejně přes telefon a to z valné většiny přes aplikace. Nepřipadám si jako blázen, i když součet těch aplikací mě samotnou dost překvapil. Tak jako tak doufám, že jsem vás třeba ve svém výčtu oblíbeností něčím inspirovala. 🙂 A klidně do komentářů pište inspirace své.

***

P.S.: Všechny aplikace, které jsem jmenovala, jsou free nebo se dají použít v základní omezenější verzi také zadarmo.

 

 

Exit mobile version