Teeda

Jak odejít z Blogu se sbaleným kufrem

Řešila jsem to dlouho. Tohle místo, tenhle blog, tahle doména. Začít blogovat na Blog.cz je strašně jednoduché. Všechno je primitivní, vše je v češtině, možnost být vidět je větší než jinde, díky hlavní stránce. Když už ale trochu blogově dospějete, začnete pokukovat po jiných stránkách. Po takových, kterým se nepřizpůsobujete vy, ale ony se přizpůsobí vám.

Odejít není snadné. Máte tu texty za celá léta, stovky komentářů a jste na to zvyklí. I pro mě to bylo jasně spočítané a věděla jsem, že bez věcí se neodstěhuju. Na to jsem příliš materiální. Jenže pak jsem našla dva lidi, kteří vynalezli způsob, jak si věci zabalit do úhledného kufříku a pohodlně je vybalit jinde.

Veruce a Martin se rozhodli vyslyšet stížnosti množící se na blog.cz a Martin věnoval hodiny na sepsání scriptu, který dokáže stáhnout veškerá data z vašeho blogu – fotky, články i komentáře. Založíte si blog jinde, nahrajete soubor a články se vám tam rozbalí tak jak byly. Původního blogu se to nedotkne a můžete s ním naložit, jak se vám zlíbí.

Jednoduchost a rychlost neuvěřitelná. Jeden večer jsem Veruce napsala a druhý den jsem měla na založené doméně nahrané všechny své články za celých pět let se zachovanými komentáři i původním časem publikace. Donahrála jsem soubor s fotkami a ty se k článkům napárovaly jako by se nechumelilo.

A je to. Jsem pryč.

 

Co jsem udělala se starým blogem?

Doména schamte.blog.cz je stará a hodně receptů vybíhá na Google. Aby lidé, kteří je najdou, nepřišli na zrušenou stránku, rozhodla jsem se torzo zachovat. U všech článků jsem skryla komentáře, aby již nemohly přibývat. Smazala jsem texty článků a zachovala pouze úvodní perexy s jednou fotkou a proklikem na novou doménu, kde článek pokračuje.

Také jsem se rozhodla , že ještě nějakou dobu budu blog.cz využívat jako odbočku na nové působiště. Zejména kvůli odběrům budu patrně po nějakou dobu na staré místečko přidávat odkaz na nový příspěvek. Ale uvidíme, jak dlouho mi to s mojí leností vydrží. 🙂

 

Odešla jsem na WordPress. Proč vlastně?

Protože svět se technologicky vyvíjí. Blog.cz bohužel ne. WP je designově rozmanitý, vybrat si můžete z tisíců a tisíců šablon vzhledu. Můžete mít vlastní doménu, stahovat pluginy, které vám dovolí jednoduše řešit SEO, AMP, HTTPS a další technické vymoženosti, které vaše stránky přiblíží lidem ve vyhledávání a pro přístup z mobilu. Proč tohle řešit? Protože vás pak lidi najdou. Pokud chcete, aby vás někdo četl, tak chcete, aby vás našel.

Pokud se na WP rozhodnete zasáhnout do kódu, css stylů, můžete. Nejste ničím svázaní. Jen sebou, svými schopnostmi.

Samozřejmě to není jen snadné. S přechodem jinam práce je. Ne že ne. Úprava starého blogu mi zabrala celý den, úprava nového blogu si vyžádala ruční vložení náhledových fotek, které jsem u každého článku musela udělat zvlášť.  Udělala jsem to u části textů, aby na první pohled nevypadal blog prázdně a zbytek dodělám postupně. A pak už jen doladit nějaké technické vychytávky, poradit si s písmem, šablonou a dalšími drobnostmi.

 

Proč tohle celé píšu?

Protože Veruce a Martin tohle nabízí komukoli, kdo je o to požádá. Bezplatně a bez jakýchkoli nároků vám data stáhnou, a pokud si nebudete s jejich nahráním vědět rady, tak Veruce je dokonalý mailový support a pomůže, když nebudete vědět kam kliknout nebo kudy to nahrát.

Nabízí převod na WordPress i na Blogspot, takže můžete zvesela odejít, kam se vám zlíbí. Se vším všudy a beze ztrát.

Pro zájemce o případný útěk poskytuji odkaz na jejich info článek o tom, jak to probíhá a taky kdybyste to chtěli využít – jsou tam komentáře nebo mailový kontakt. 🙂

Utíkej sem >>>

 

Co dodat?

Mějte mě rádi, i když jsem zapakovala kufr a stan rozbila jinde.

Myslela jsem dost dlouho, že blog.cz bude domovem mého blogu už navždy.

Ale ukázalo se, že ani navždy nemusí znamenat napořád. 🙂

 

Bilance v pár číslech:

Na starém blogu schamte.blog.cz jsem bydlela bez tří měsíců pět let.

Na nové místo se mnou odešlo 247 článků, přibližně třikrát tolik fotek a neuvěřitelných 3080 komentářů.

Zahrabání kostiček starého blogu mi trvalo jeden den.

Veruce a já jsme si kvůli převodu vyměnili celkem 19 emailů.

Převod se obešel bez problémů a nestáhl se pouze 1 článek. Ten mi Martin stáhl a doposlal zvlášť. Nechybí tedy nic. 🙂

Dohromady bylo při celé akci vypito nepočítaně kafí.

 

Tak co vy na to? 🙂

Exit mobile version