Teeda

Meruňkový koláč

Je velmi těžké najít ten pravý recept na jemný koláč. Mám na mysli takovou tu typicky českou buchtu s ovocem, bublaninu, která ale nebude mít to hrubé buchtové těsto, ale jemné a nadýchané. Najít recept mi trvalo docela dlouho. Několik jich bylo moc dobrých a já je občas upeču znovu, ale i tak jsem hledala ještě něco jiného, abych esa v ruce měla ve všech barvách. A našla jsem. Takže, tradá…. tady je.

Suroviny – co je potřeba:

 Množství

Oproti normálnímu receptu uvádím množství surovin poloviční, záleží na velikosti plechu nebo formy. Já používám keramickou koláčovou formu 30 x 20 cm, která je jen 4 cm hluboká, uvedené množství je fajn na klasickou kulatou koláčovou formu (či dortovou). Počítám vždy s tím, že dám hodně ovoce a to mi těsto hodně vytlačí. Na takové ty staré klasické velké a hluboké plechy je várku potřeba dvojnásobit. 

Postup, jak to umíchat:

Změklé máslo utřu s cukrem a žloutky. Začínám vidličkou a později šlehám, aby hmota byla dokonalým spojeným krémem.

Přidám polovinu množtví mouky s kypřícím práškem a vlažné mléko, rozmíchám v těsto, postupně přisypávám další mouku.

Z bílků a soli vyšlehám dokonale tuhý sníh (dejte si záležet, abyste měli koláč opravdu nadýchaný.  .)

Sníh opatrně přimíchávám po částech do těsta (ne metličkou! a opravdu po částech a ne najednou) a když je vše spojené, tak vyliju na vymazaný a vysypaný plech.

Půlky ovoce kladu po zkušenostech už vždy řezem nahoru, aby slupka udržela šťávu a nerozmáčela zbytečně těsto. Pokud máte třeba zavařené meruňky, nechte je vykapat.

Peču ve středně vyhřáté troubě, dokud nemá pěknou barvu a špejle po vpichu do těsta není čistá.

Někdy koláč ještě sypu drobenkou nebo mandlemi (i obojím). Když se mandle v troubě vypečou, jsou krásně křupavé. Hotový a vystydlý ho popráším moučkovým cukrem. Pokud byste rádi koláč baštili třeba druhý den, necukrujte ho, jinak vám ho cukr “pomokří”. Počkejte s popraškem na podávání. 🙂

Zrovna včera jsem ho pekla blumový a ani tu fotku jsem si pořádně nestihla udělat, jak se po něm zaprášilo. Co vám mám povídat, že jo… 🙂

Summary
Recipe Name
Koláč s meruňkami
Published On
Average Rating
4.5 Based on 7 Review(s)
Exit mobile version